• https://www.facebook.com/groups/1522336437779770/
  • https://plus.google.com/http://www.selcukajans.com//posts
  • https://www.twitter.com/http://www.selcukajans.com/
Videolar

GAZETE SİVRİSİNEK BAŞKANLIK

Gökhan Çetinçelik yazdı...

19. yy bize öğretmiştir ki, bir gazete ile hem bir sivrisineği , hem de başkanı öldürebilirsiniz. Tam olarak nerede okuduğumu hatırlamadığım bu laf, son günlerde, çokça hatırıma geliyor.

 Başkanı öldürmek derken, onu devirmek manasında kullanıldığını hatırlatmak isterim, dananın altında buzağı arayanlara. Vakadır, dünyanın her yerinde, siyasiler basını ve türlü propaganda araçlarını kontrol altında tutmak ister. Çünkü, basın siyasiler için , ölüm kalım meselesidir, muhalefet de , yarışta var olabilmek için kendi basınını yaratmak zorundadır.

21. Yüzyıl , bizi başka bir mecra ile tanıştırdı, Sosyal medya...

Artık, istediğiniz yerden bir iki tıkla , canlı yayın yapabiliyorsunuz, milyonlarca liralık canlı yayın ekipmanına ihtiyacınız yok. Sosyal medya kullanıcılarının her biri, hem gazete sahibi, hem başyazar, hem genel yayın müdürü, hem Tv sahibi , hem anchorman. Bütün bu özelliklere de  cebimizde taşıdığımız , adını sonuna kadar hakkeden  akıllı telefonlarımız sayesinde sahibiz.

Hepimiz  gazeteci olmaya gazeteciyiz. Cep telefonlarına acımazsak , sivrisinek öldürebiliriz bu aletle de, söz konusu başkan devirmek olduğunda bunu başarabilir miyiz? Peşinen söyleyeyim, Yılmaz Özdil ve avanesinin yazılarını paylaşmaktan ve onları taklit etmekten ileri gitmiyorsa sizin gazeteciliğiniz, hiç bir sonuç almanız mümkün değildir. Bu tip yazarlar, kendi tribünlerine oynamaktan asla vazgeçmez, % 25 civarında gidip gelen bir kitle, onların ekonomik fayda elde etmesi, üne kavuşması, kitaplarını çok satanlar listesine sokması için yeterlidir. Sizin hoşunuza gideceğini çok iyi bildiği cümleleri, binlerce kez tekrar eder, siz binlerce alkışlarsınız ama kendi aranızda çalıp söylemekten bir zerre ileri gidemezsiniz.

Sayın Ekrem İmamoğlu, Yılmaz Özdil çizgisinde devam etseydi, ilçelerde AK Parti' ye oy atıp, büyükşehirde kendisine oy atan beşyüz bin kadar AK Partilinin gönlünü kazanabilir miydi? Sayın İmamoğlu, artık herkes konuşsun deyince inanın içim cız etti. Herkes konuşsun elbet, ama nasıl konuşsun? Madem her birimiz , birer gazeteciyiz, gazetemizi nasıl yönlendirelim de, amaçlarımıza ulaşalım. Konuşmak demek, eski alışkanlıkların depreşip, karşı tarafa hakaretler yağdırmak demek mi? Bidon kafalı, karnını kaşıyan, kömürcü, makarnacı , koyun sürüsü söylemlerine geri dönmek mi? Unutmayalım , İmamoğlu' na oy atan AK Parti seçmeninin sadece %1, 5 kadarı, sizin yapabileceğiniz söylemlerden rencide olup , belki de korkup, eski güvenli limanlarına dönse seçimin sonuçları değişir.

İstanbul seçimlerinin iptali, demokrasi tarihimize kara bir leke olarak düşmüştür. İstanbul Belediye Başkanlığı , Sayın İmamoğlu'nun ana sütü gibi helalden hakkıdır. Ama bu seçim , bazılarının iddia ettiği gibi çantada keklik değildir, oldukça zorlu bir seçim olacaktır.

Ben , hak yerini bulsun diye , en başından beri gönlümü kazanmış Ekrem İmamoğlu'nun tartışmasız bir farkla bu seçimi kazanmasını istiyorum. Siz de , benimle aynı fikirdeyseniz, lütfen, ya 31 Mart' ta yaptığınız gibi sessiz kalınız, ya da konuşacaksanız Yılmaz Özdil gibi değil de, aynı Ekrem İmamoğlu gibi kin ve nefret makamından değil, sevgi , barış ve umut makamından konuşunuz. Yani diyeceğim her biriniz İmamoğlu olunuz. Dünyayı sevgi kurtaracak dedi Neyzen Yohan.

591 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
AlışSatış
Dolar5.62765.6502
Euro6.32966.3550
Anlık
Yarın
33° 35° 24°
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam15
Toplam Ziyaret309517