• https://www.facebook.com/groups/1522336437779770/
  • https://www.twitter.com/http://www.selcukajans.com/
Videolar

Nilüfer Öztürk Silay

Evet Hayır kampanyası

Bugünlerde sosyal medyada ve Tv kanallarında herkes referandum için oldukça hareketli günler yaşıyor. Cumhurbaşkanlığı sistemini esas alan anayasa değişiklik teklifi referandumu için tüm ülkede olduğu gibi Selçuk'ta da oldukça hareketli günlerin yaşandığını görüyoruz. Burada en çok beni memnun eden ise partili partisiz herkes kendi düşüncesini paylaşmasıdır. Yani Ak Partili bir arkadaşımın oyunu HAYIR'dan yana kullanacağını açıklaması, MHP'li bir arkadaşımın HAYIR demesi oldukça anlamlı geliyor bana. Bu da vatandaşlarımız referandumda oy kullanırken artık bilinçli adım atacağını gösteriyor. Her şeyden önce yapılacak olan referandum seçimleri hiçbir şekilde parti seçimi değildir. Öncelikle bunu herkesin bilmesi ve bilmeyenlere de anlatılması gerekir. Yani AK Partili, MHP'li yada başka bir partili EVET kullanacak diye bir şey yok. CHP'li yada sol düşünceli bir parti HAYIR kullanacak diye de bir şey yok. Bu sadece ülkenin yürütme, yasama ve yargı gücünü belirleyecek bir seçim. Ya EVET diyerek yürütme, yasama ve yargı gücünü tek kişiye devredeceğiz, ya da HAYIR diyerek toplumun tüm kesimlerini kucaklayacak şekilde demokratikleşmesini sağlamaya devam edeceğiz. Ben EVET ve HAYIR konusunda sizlere kısa başlıklar halinde şöyle özetlemek istiyorum. Oylama sonunda neler olacak:

Oylama sonucu HAYIR olursa, Türkiye’de hayatın aynen devam edecek, hiçbir şey değişmeyecek, mevcut parti iktidarda, milletvekilleri Meclis’te kalmaya devam edecek. Hükümette ise;, cumhurbaşkanı, başbakan ve bakanlar görevlerinin başında olacak. Mevcut toplum düzeni, her kişinin sahip olduğu hakları, faydalandığı her türlü hizmet ve yardımlar aynen devam edecek.

Buna karşılık EVET oyu kullanırsa, Türkiye’de çok olumsuz değişiklikler olacak. Yani  mevcut düzenin tamamen değişmesine katkıda bulunacak.

Meclisin, hükümetin hiçbir önemli rolü kalmayacak. Artık her şeye tek bir şahıs, BAŞKAN karar verecek. O tek şahıs bugün biri, yarın başka bir kişi olacak.

Tek bir kişi keyfi isterse, seçim yapılmasına, halkın oyuna başvurulmasına da son verebilecek. Her şeye kendisi ve çevresindeki üç beş kişi karar verecek.

Devlet kasasından istediği gibi, keyfince milyar TL’leri bulan harcamalar yapabilecek.

Başkan olacak şahıs hem davacı hem kadı olacak. Adalet kalmayacak, çünkü Yargı onun emrine girecek.

Tek bir kişi istediği yasayı çıkarabilecek.

Ülkenin bölünmesine, bir takım bölücü unsurların ülkede ayrı hükümet kurmasına karar verebilecek. Bu uygulama Türkiye’yi iç savaşa, kardeş kavgasına götürecek, ülke bölünecek.

Bölünme halinde başta emeklilerimiz olmak üzere, birçok yurttaşımız emekli maaşı gibi kazanılmış bazı haklarını kaybedebilecekler.

 


Yorumlar - Yorum Yaz
AlışSatış
Dolar5.70855.7314
Euro6.31106.3363
Anlık
Yarın
33° 35° 24°
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam82
Toplam Ziyaret323121