• https://www.facebook.com/groups/1522336437779770/
  • https://www.twitter.com/http://www.selcukajans.com/
Videolar

Nilüfer Öztürk Silay

Bu Yaz Hem Tozlu, Hem De Sinekli Geçecek

Yazımızın başlığında ve Manşet haberimizde de özetlediğimiz gibi bu yazı tüm Selçuklular hem tozlu, hem de sinekli geçirecek. Bugünlerde gazetemize özellikle Zeytinköy halkından  ve ilçemizdeki vatandaşlardan sivrisinek konusunda oldukça yoğun şikayetler gelmeye başladı. Biz de bu konuyu hem Manşetimize hem de buradan sizlerle paylaşalım istedik. Ben buradan özellikle sivrisinek konusuna değinmek istiyorum.

Biliyorsunuz ki bir türlü çözüm üretilemeyen Küçük Menderesin kirliliği hem Zeytinköy halkını, hem de Menderesin geçtiği bölgeleri olumsuz yönde etkiliyor. Geçtiğimiz günlerde o bölgelerde sebze yetiştiren vatandaşlarımızın Küçük Menderesten temin ettiği su ile sebzelerini suladığını öğrendik. Yani menderes kıyısındaki vatandaşlarımız yediği sebze veya pazarda sattığı sebzeyi yetiştirirken Menderesin o pis ve hastalıklı suyunu kullanıyor. Bu durumu denetleyen Gıda uzmanımız var mı? bilmiyorum ama bence bu ciddi bir sorun. Bu durum ivedi bir şekilde gözden geçirilmeli ve incelenmeli. 

Gelelim bu bölgede oluşan sivrisinek konusuna… Aslında sivrisinek sorunu sadece Küçük Menderes'in geçtiği bölgeye en yakın yerleşim yeri olan Zeytinköy Mahallesinde değil. Bu yaz hemen hemen tüm mahallelerde ve Selçuk'un tamamında bu sorun ile karşılaşacağız. Neden mi? kısaca anlatayım.

Yazımın başında da söylediğim gibi son günlerde sinek ilaçlama makinesinin neden hala çalışmadığı ve bu konuda neden bir çalışma yapılmadığı yönünde çok fazla mesaj aldım. Biliyorsunuz ki bizim yerel yönetimin bir huyu var. Olmayan paramızı gereksiz yere harcayamayız. Bunu şunun için söylüyorum. Geçtiğimiz günlerde haber yaparak kamuoyuna da duyurduğumuz gibi İzmir Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğü Selçuk'ta bir toplantı düzenledi. Ben bu konuda vatandaşlarımızın merak ettiği bölümü anlaşılır bir şekilde aktarmak istiyorum. Toplantıya Belediye Başkanı başta olmak üzere STK, Oda ve Pamucak bölgesindeki ilgili turizmciler katıldı. Toplantının ana konusu olan sivrisinek ve haşereler ile yapılan mücadele ele alındı. Tabi konular anlatılırken her yıl özellikle yaz aylarında görmüş olduğumuz ULV Makinesi; yani araç üzerinden püskürtülen ilaçlamanın çok doğru olmadığı, bu durum sadece sinekleri bulunduğu yerden kaçırmaya yaradığı konuşuldu. Bir de en önemli nokta ise; eğer evinizde, evinizin bahçesinde, işyerinizde, tarlanızda vs. Fare yada hamam böceği gibi haşereler ile karşılaşırsanız İzmir Büyükşehir Belediyesinin Selçuk'taki Hizmet Binasına müracaat edip, bilgi verecekmişiz. Onlar da hızlı bir şekilde ilgili ekibi yönlendirecekler mişşş…. Tabi bu durum bizim yerel yönetimin başındaki arkadaşlarımızın işine yaradı… İlaç parası yok, ilaç atacak aracın benzin parası yok, çalışan arkadaşlarımızın mesai parası yok… Ne kadar az para giderse o kadar belediyemizin kasasında para kalır misali…. İşte bu yüzden bu yaz herkes sivrisinekler ile yaşamaya alışsa iyi olur. Yani deyim yerindeyse herkes başının çaresine baksın… Çünkü bizim Belediyemiz kurumlar arası işbirliği ile çalışan bir belediye….

PARKIN AÇILIŞINA BİR AYDAN AZ BİR SÜRE KALDI

Başlığı okuyunca sanırım herkes hangi parktan söz ettiğimi anlamıştır diye düşünüyorum. Tabi ki, 15 Temmuz Demokrasi parkı… Geçtiğimiz günlerde belki tamamlanmıştır diye bu parka gittim. Önce parkın girişinde asılı bulunan projesine baktım, sonra da yapılan parka… Parkın bir kısmında çay ocağı, çay ocağının önünde şemsiyeler, dağınık duran masalar ve ortasında oturma alanları, çiçekler vs. Açıkçası ben buradan yazıp da sizlerin kafasını karıştırmak değil amacım. Yani neredeyse bir yıldır yapılmakta olan bu park bir türlü tamamlanamıyor. Geçtiğimiz aylarda da yazdım. Yetişmeyeceğinden emin olsam da şimdi yine söylemek istiyorum. Bu parkın bir şekilde üzerini kapatıp, ışıklandırılmasını vs. ne yapılacaksa yapın da bari adını alacağı 15 Temmuz günü artık hizmete açın. Yada neden bu kadar uzun sürdü, yada ne gibi bir sorun vardı da bir türlü açılmadı bunu da çıkıp kamuoyunla paylaşın, insanlar atık bu konuda bize yazmaktan vazgeçsinler. En son yanılmıyorsam üç ay önce kış ayı nedeniyle yağmur oldu, çamur oldu, ekipler çalışamadı vs. gibi belki herkesin inandığı, ama benim asla inanmadığım bir açıklama yapıldı. Ama park hala yerinde sayıyor….

AlışSatış
Dolar5.70855.7314
Euro6.31106.3363
Anlık
Yarın
33° 35° 24°
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam83
Toplam Ziyaret323122