13 Kasım 2019, 18:52 tarihinde eklendi

14 KASIM DÜNYA DİYABET GÜNÜ

14 KASIM DÜNYA DİYABET GÜNÜ

14 Kasım Dünya Diyabet günü kapsamında Selçuk Devlet Hastanesi yazılı açıklama geldi. 

Efe Selçuk devlet Hastanesi Başhekimliğinden yapılan açıklamada şunlar kaydedildi: "1921 yılında insülini bularak diyabet hastası milyonlarca hastanın tedavisinin mümkün kılan Fredrick BANTİG’in doğum yıldönümü anısına , her yıl 14 kasımda Dünya Diyabet günü düzenlenerek , çeşitli etkinlikler yapılıyor.       

Diyabet dünyada ve ülkede görülme sıklığı   giderek   artan , ciddi organ kayıplarına yol açan ve yaşam kalitesini olumsuz yönde etkileyen kronik bir hastalıktır. Diyabetli bireylerin yaşam kalitelerinin artırılması, beslenme , egzersiz , tıbbi tedavi ve eğitimden  oluşan dört temel faktör ile mümkün olmaktadır.

Bu faktörler göz önünde bulundurularak  Selçuk Devlet Hastanesi bünyesinde her ayın son haftası  diyabet  okulu hizmet vermektedir. Okul bünyesinde Dahiliye Uzmanı, Beslenme Uzmanı ,Psikolog, Fizyoterapist ve Diyabet Eğitim Hemşiresi ile birlikte hastalar ile diyabet riski taşıyan ve eğitim almak isteyen vatandaşlar yararlanmaktadır. Unutulmamalıdır ki hastalıktan korunmanın en önemli şartı hastalık hakkında bilgi sahibi olmaktır"

BİR CEVAP YAZ

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlendi *